גומי תחת רגלינו: משטחים נגד החלקה

גומי תחת רגלינו: משטחים נגד החלקה


הגומי הפך לאחד מידידיו הטובים של האדם בשנים האחרונות, והוא משרת אותנו בדרכים רבות. משטחים נגד החלקה, צמיגים, משטחים סופגי זעזועים, וצעצועים שונים. כולם, ועוד מוצרים רבים אחרים, מיוצרים מגומי. רוב הזמן אנחנו לא שמים לב לכך, אך קשה לתאר את חיינו בלי גומי. מומחי חברת NIRWAY, המובילה בישראל בתחום חיפויי הרצפה והבטיחות, מסבירים כיצד משמש אותנו הגומי מתחת לכפות הרגליים.

 

זהירות רצפה רטובה


על פי נתוני הביטוח הלאומי, תאונות החלקה על הרצפה הן הגורם השני בשכיחותו בפגיעות גוף בישראל. המקומות המועדים ביותר להחלקה הם מקומות בהם הרצפה רטובה או שמנונית, כמו סביב בריכת השחייה, ברחבי הספא, במועדון כושר ובמבני תעשייה שונים בהם עשוי להישפך שמן על הרצפה. במקומות אלה, הפכו משטחים נגד החלקה לסטנדרט המקובל, והם עשויים, באופן מילולי ביותר, להציל חיים. חשוב להבין כי לא רק ילדים שמתרוצצים או קשישים, שעמידתם פחות יציבה, עשויים להחליק. כל אחד ואחד מאיתנו עשוי להחליק על רצפה חלקה, רטובה או שמנונית.

 

משטחים נגד החלקה - לדרוך על גומי


מרקמו המיוחד של הגומי הופך אותו למונע החלקה מצד אחד, ומצד שני מאפשר לו להיצמד לרצפה בצורה מיטבית, גם אם המשטח עצמו רטוב, ככה שהוא מתקבע היטב לכל משטח בסיס עליו מתקינים את משטחי הגומי שהם משטחים נגד החלקה. אבל, אריחי גומי טובים לא רק למניעת החלקה אלא גם לבלימת זעזועים, מה שהוך אותו לאידיאלי עבור מקומות כמו גני משחקים, בהן נפילות מהמתקנים הם דבר צפוי, גני ילדים, ובעצם כל מקום בו עלולה להתרחש נפילה כואבת. על משטחי גומי בטיחותיים, אם כבר מתרחשת נפילה, מידת הנזק תהיה תמיד פחותה.

 

ספיגה ויציבה


בשל היותו של הגומי גמיש וסופג זעזועים, הוא מתאים את עצמו לכף הרגל, משפר את היציבה וסופג את חלק מהזעזוע והעוצמה של הדריכה עליו. כתוצאה מכך, התקנת משטחי גומי במקומות בהם העובדים עומדים שעות ארוכות על הרגליים או הולכים הלוך וחזור פעמים רבות, משפרת את יציבתם, מקטינה כאבי גב ומפרקים, ומסייעת לבריאותם לטווח הארוך. התחלנו בנושא של משטחים נגד החלקה וסיימנו בשיפור היציבה. כאמור – הגומי נמצא בכל מקום, וטוב שכך.

 

החלקה היא אחד הגורמים המרכזיים לתאונות אישיות, והדרך הטובה ביותר למנוע החלקה (חוץ מלהיזהר) היא באמצעות משטחים שימנעו החלקה. אדם הולך ברחוב, פתאום נופל. הוא הסתכל קדימה ונזהר, אבל הוא לא ידע שהוא עולה עכשיו על משטח חלק. אם היה שם משטח מונע החלקה, כנראה שהוא לא היה נופל, אבל כיוון שאיש לא טרח להניח שם משטח כזה, האדם הזה יבלה את שארית היום בבית החולים, מרותק למיטתו. חשוב להבין שתאונות החלקה הן אחד הגורמים המרכזיים לחבלות כתוצאה מתאונה, כאשר המון אנשים מחליקים בכל יום. על ידי השמת משטחים נגד החלקה אפשר לחסוך נפגעים רבים, שמחליקים ללא צורך או סיבה.

 

איך יודעים איזה משטח מתאים?

אבל לא מספיק להניח משטח מונע החלקה רנדומלי,וכדי להצליח למנוע החלקה יש להתאים את המשטח למקום בו הוא יונח. כדי להתאים את המשטח הנכון יש לבחון את השטח, לבדוק את נתוני הפעילות המתקיימת בו ולאבחן את אופי המשתמשים. אחרי שכלל הנתונים משוקללים ניתן להתאים את הפתרון הייעודי הנכון.הנה כמה דוגמאות לפתרונות איכותיים. באזורים רטובים במיוחד, כמו מקלחות ומלתחות בבריכה ובים כדאי לבחור במשטחי לגונה. אלה משטחים גמישים שנצמדים לרצפה ומהווים פתרון מודולרי מושלם. העובדה שניתן להזיז אותם ממקום למקום עושה אותם שימושיים במיוחד וניתנים לניוד בין אזורים רטובים שונים.

 

משטחים למטבחים

במטבחים גדולים נעשה שימוש בשמנים ושומנים, והרטיבות נמצאת כל הזמן בחלל, לכן חשוב להשתמש במשטחים מיוחדים שיוכלו למנוע החלקה. משטח יגואר הוא משטח עמידה מיוחד למטבח, שבנוסף להיותו מונע החלקה, גם מפיג עייפות ברגליים.

 

משטחים לאוניות ויאכטות

משטחים נגד החלקה מהווים מרכיב חשוב גם בכל יאכטה או אוניה. היאכטה נמצאת בים, ומים ורטיבות הן עניין שכיח על הסיפון. כל הרטיבות הזו עלולה לגרום להחלקה, ושימוש בחיפוי ברגו הוא המומלץ ביותר. אגב, כיום חיפוי ברגו מצוי במעל 200 אוניות נוסעים ששטות כיום ברחבי העולם ומהווה את ריצוף הסיפון שלהן.

 

משטחים נגד החלקה | ניר וואי