צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
מניעת החלקה - חומרים וסוגי משטחים

מניעת החלקה - חומרים וסוגי משטחים


על פי נתוני הלשכה המרכזית לססטיסטיקה והמוסד לביטוח לאומי, החלקה היא הגורם השני לנזקי גוף, אחרי תאונות דרכים. בשל כך, מניעת החלקה חשובה לא פחות ממניעת תאונות דרכים, והיא בוודאי קלה יותר ליישום. המקומות המועדים ביותר להחלקה הם, כמובן, אותם המקומות בהן הרצפה מועדת להיות רטובה או שמנונית, כמו שפת בריכת השחיה, המטבח או חדר הרחצה בבית ועוד. מומחי חברת NIR WAY , החברה המובילה בישראל בתחום חיפויי הרצפה ומשטח בטיחות, מסבירים כמה פשוט למנוע החלקה.

 

תקן 2279


באפריל 2005 פירסם מכון התקנים את תקן 2279, המגדיר, למעשה, את המשטחים שיש להשתמש בהם למניעת החלקה, על ידי הגדרת בדיקות מסוימות שהמשטחים צריכים לעבור. משטחי קרמיקה, לדוגמא, ששימשו לריצוף סביב בריכות שחיה רבות הוצאו משימוש בעקבות תקן זה. בבדיקות שהכתיב מכון התקנים התברר כי בעוד במצב יבש אריחי הקרמיקה אכן אינם חלקים כלל, במצב רטוב הם הופכים מסוכנים ומועדים להחלקה. לאט לאט הוחלפו כל המשטחים במשטחים מתאימים יותר, וכיום ברוב המקומות המועדים להחלקה, ניתן למצוא משטחים ייעודיים המונעים את הפיכת המשטח לחלקלק ואת הפגיעות הקשות שההחלקה עשויה לגרום.

 

באיזה חומרים משתמשים למניעת החלקה?


החומרים בהם משתמשים ליצירת משטחים ייעודיים עבור מניעת החלקה הם בעיקר גומי ופלסטיק. בחלק מהמקומות משתמשים בעץ, אך אלה הולכים ונהיים נדירים יותר ויותר כיוון שהעץ יקר לרכישה, התקנה ותחזוקה, מתבלה במהירות, ואין לו את היתרונות הרבים של החומרים המלאכותיים. בסופו של דבר העץ עצמו עשוי להפוך חלקלק כאשר הוא חשוף לרטיבות לאורך זמן, בעיקר אם לא נעשית עבודת תחזוקה מתאימה והחלפה תכופה של קורות העץ. הפלסטיק והגומי עוברים עיבודים שונים ההופכים אותם מתאימים עבור מניעת החלקה במקומות שונים, והקדמה הטכנלוגית רק משפרת את השימוש בהם.

 

סוגי המשטחים


הגומי והפלסטיק משמשים לא רק עבור מניעת החלקה, אלא גם לספיגת מכות וריכוך חבלות. סוגי המשטחים הקיימים למניעת החלקה הם רבים, וכוללים, בין היתר משטחים גמישים עבור מלתחות ובריכות שחייה, מדרגות ומשטחים משופעים, משטחים למטבחים, ריצוף לתעשייה, משטחים לסיפוני אניות, משטחים מיוחדים לחדרי כושר, משטחים לאורוות, משטחים לגני ילדים ועוד. לכל מקום המשטח הבטיחותי המתאים לו.

 

מניעת החלקה | ניר וואי